+90 352 224 81 13
Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » Haberler » Erciyes Teknopark ve Türk Patent ‘Patentle TÜRKİYE’ Yarışmasını Tanıttı

Erciyes Teknopark ve Türk Patent ‘Patentle TÜRKİYE’ Yarışmasını Tanıttı

 FotoğrafErciyes Üniversitesi öğrencilerine yönelik olarak Türk Patent ve Marka Kurumu ile Erciyes Teknopark işbirliğinde “Patentle Kayseri” konulu bilgilendirme semineri düzenlendi. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından patent bilincinin üniversitelere yayılması amacıyla bu yıl ilk defa “Patentle Türkiye” sloganıyla düzenlenen patent yarışması hakkında bilgilendirme ve temel patent kriterlerinin konu edildiği seminer, Türk Patent Uzman Yardımcısı Oğuzhan AKSOY tarafından verildi.

Patent bilincinin temele yayılması ve patent yarışmasına başvururken dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgiler verilen Patentle Kayseri semineriyle ilgili açıklama yapan Erciyes Teknopark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Doğan şunları söyledi: “Patent konusu maalesef ülkemizde yıllarca hak ettiği ilgiyi görmeyen konulardan biri olmuştur. Üniversitelerimizde üretilen teknik bilginin patente dönüştürülerek ülke ekonomisinin ve teknolojisinin gelişmesine katkı sağlanması amacıyla Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından üniversite öğrencilerine yönelik tertip edilen patent yarışması bu bilincin temele yayılması açısından önem arz etmektedir.
Türkiye’de ilk defa düzenlenen ve “Patentle Türkiye” sloganı ile başvuruları devam eden yarışmaya biz de şehrimizde “Patentle Kayseri” sloganıyla verdiğimiz bilgilendirme semineri ile destek oluyoruz. Üniversitemizde patent konusunda farkındalık oluşturulması, profesyonel meslek hayatında veya akademik çalışmalarda ihtiyaç duyulan teknik bilgilere nasıl erişileceğinin anlatılması ve öğrencilerin ülkemizin teknolojik gelişmesinde önemli bir yer tutan buluş faaliyetlerine özendirilmesi amacıyla, şehrin inovasyon lokomotifi olarak çalışmakta olan Erciyes Teknopark ve Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi ev sahipliğinde düzenlenen seminerin inovasyon ekosistemine katkı yapacağı aşikârdır.”

Fikri ve Sınai Mülkiyet Haklarının gelişmiş ülke ekonomilerinin en önemli unsurlarından biri olduğunu vurgulayan Doğan sözlerine şöyle son verdi: ”Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi olarak ekosistemin güçlenmesi, bölge ve ülkemizin kalkınması adına patent, marka gibi sınai mülkiyet hakları ve diğer konularda bilgi almak isteyen tüm ilgililere destek vermeye hazır olduğumuzu belirtmek isterim. Ayrıca yarışmaya başvuru konusunda dileyen öğrencilere Erciyes Teknopark tarafından destek verilmektedir.”
Yarışma sürecince, üniversite öğrencileri, patentleturkiye.gov.tr üzerinden kolay bir şekilde ve ücretsiz olarak çevrimiçi patent başvurusu yapabilmektedirler. Yüksek Öğretim öğrencilerinin katılabileceği ve başvuruların 31 Aralık 2017 tarihine kadar süreceği yarışmada dereceye girenlere 30 Bin TL, 20 Bin TL ve 10 Bin TL’lik para ödüllerinin yanı sıra çeşitli hediyeler de  Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından verilecektir.


10:18, 04.01.2018

Haber Fotoğrafları