+90 352 224 81 13
Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » 2236 - Uluslararası Deneyimli Araştırmacı Dolaşımı

2236 - Uluslararası Deneyimli Araştırmacı Dolaşımı

Kamu veya özel sektör kurum ve kuruluşlarında, Doğa Bilimleri, Mühendislik ve Teknoloji, Tıbbi Bilimler, Tarımsal Bilimler, Sosyal Bilimler ve Beşeri Bilimler alanlarında, ihtiyaç duyulan bilim insanı/araştırmacı açığının kapatılmasına ve bilim üretimine katkıda bulunmak üzere yurt dışındaki üniversitelerde ve/veya araştırma kuruluşlarında çalışmakta olan, kendi uzmanlık alanlarında seçkin bilim insanlarının/araştırmacıların araştırmalara katılmak ve teknolojik yenilikler getirmek amacıyla yurt içinde istihdamına destek sağlanmaktadır.

Türkiye’nin araştırmacılar için cazibe merkezi haline getirilmesi hedefine katkı sağlamak amacıyla, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı, Avrupa Birliği’nin katkısını da alarak;

100 deneyimli bilim insanına/araştırmacısına
  • Türkiye’deki üniversiteler, kamu-Ar-Ge birimleri ve sanayi kuruluşlarında kadrolu istihdam edilmesine,
  • araştırma yapmalarına olanak sağlamaktadır.
2236-Uluslararası Deneyimli Araştırmacı Dolaşım Programı’nın sağlayacağı imkanlar şu şekilde sıralanabilir:
  • Araştırmalarını yurt dışından sürdüren Türk ya da yabancı araştırmacıların yurt içi araştırma ortamlarında çalışma yapmasına fırsat vermek,
  • Her milletten katılım imkânı,
  • Üniversite veya sanayi işbirliği ve katılımı,
  • Proje konusunun araştırmacı ve ev sahibi kuruluş/araştırması tarafından belirlenmesi,
  • 20-24 ay (son çağrı 12 ay) destek sağlama imkânı,
  • Araştırmacının yaşam, seyahat giderlerinin karşılanması,
  • Araştırmacı için sosyal güvenlik ve sağlık sigortasının sağlanması,
  • Araştırmacıya yürüteceği araştırmalarda kullanılmak üzere araştırma fonu sağlanması,
2236 programı ile ilgili ayrıntılı bilgiye www.cocirc.tubitak.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

Destek Miktarı ve ödeme koşulları Destek süresi en az 20, en çok 24 aydır. Programın son çağrı döneminde destek süresi 12 aydır.

Destek miktarı araştırmacıların deneyim süresine göre değişmektedir. Aylık brüt burs miktarı,deneyimli araştırmacılar için 4.167 Avro, çok deneyimli araştırmacılar için 4.792 Avro’dur. Ayrıca, araştırmanın istihdam edileceği ev sahibi kurum/kuruluşa, yürütülmekte olanaraştırma giderlerinde kullanılmak üzere aylık 600 Avro destek verilir.

Araştırmacılar, ev sahibi kurum/kuruluş bünyesinde proje süresiyle sınırlı belirli süreli iş sözleşmesi ile istihdam edilir. Program kapsamında TÜBİTAK tarafından ev sahibi kurum/kuruluş hesabına aktarılacak destek tutarına SGK pirimi işveren hissesi, işsizlik pirimi işveren hissesi dâhildir.